infolinia 17 250 94 34
e-mail [email protected]
Darmowa dostawa
od 199 zł
Array
Twój koszyk jest pusty

Jak wybrać dobry repeater Wi-Fi?

13-05-2022

Wzmacniacz Wi-Fi, zwany również repeaterem lub ekstenderem, może okazać się przydatnym urządzeniem w zbudowaniu sieci bezprzewodowej w domu, mieszkaniu lub biurze. W przypadku, gdy sam router ma niewystarczający zasięg, repeater pozwoli go rozszerzyć. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze dobrego repeatera WiFi?

Repeater Wi-Fi wzmacniacz sygnału

Szybkość transmisji

Jednym z głównych powodów, dla których warto zakupić repeater Wi-Fi jest prędkość transmisji danych. Kiedy jakość sygnału spada wraz z odległością od routera, prędkość transmisji również może ucierpieć. W przypadku wolnego łącza wystarczy zapewne nie będzie koniecznym zakup repeatera o wysokich możliwościach. Jeśli jednak korzystamy z szybkiego Internetu światłowodowego, warto zainwestować w model, który osiąga prędkość nawet do 1000 Mb/s.

Obsługiwane pasma

Każdy ekstender działa w paśmie 2,4 GHz. Bywa ono jednak często zatłoczone, gdyż używane jest nie tylko przez urządzenia związane z siecią Wi-Fi. Bluetooth czy ZigBee również korzystają z częstotliwości 2,4 GHz. Starsze kuchenki mikrofalowe wyposażone w kiepskiej jakości ekranowanie nie są skuteczne w zatrzymywaniu emitowanych fal o częstotliwości 2,4 GHz. Wszystkie te czynniki oznaczają, że jakość sygnału w tym paśmie może być gorsza, a nasze połączenie Wi-Fi - mniej stabilne. Nie oznacza to jednak, że pasmo 2,4 GHz nie ma swoich zalet. Jego popularność naturalnie oznacza wysoką kompatybilność, starsze smartfony czy laptopy mogą polegać wyłącznie na tym paśmie. Z praw fizyki wynika, że niższe fale radiowe o niższej częstotliwości lepiej radzą sobie z pokonywaniem przeszkód w postaci ciał stałych, takich jak ściany w mieszkaniach. W porównaniu z pasmem 5 GHz jest ono więc lepszym wyborem w trudnych dla sieci bezprzewodowej otoczeniach. Niemniej jednak sama idea repeatera ma na celu zwalczanie tego problemu, więc używanie większej ilości urządzeń jest bardziej optymalnym rozwiązaniem.

Jeśli pasmo 2,4 GHz nie spełnia naszych oczekiwań, warto pomyśleć o modelu repeatera działającym w zakresie dwupasmowym, który oferuje dodatkową częstotliwość 5 GHz. O ile zdolność tego pasma do przenikania ścian jest gorsza, to jego znacznie mniejsza popularność działa na korzyść. Częstotliwość ta nie jest używana przez tak dużą liczbę urządzeń, tak więc pasmo jest o wiele mniej podatne na zakłócenia. Ponadto, relatywnie łatwe blokowanie fal radiowych w tej częstotliwości przez ściany oznacza, że nasza sieć ma mniejsze szanse na zakłócenia wynikające z obecności sieci 5 GHz w mieszkaniu sąsiada.

Wybór repeatera ekstendera Wi-Fi

Obsługiwany standard Wi-Fi

Obecnie najpopularniejszymi standardami są N (Wi-Fi 4) oraz AC (Wi-Fi 5). Jednak coraz powszechniejsze stają się urządzenia AX (Wi-Fi 6). Czym różnią się te standardy? Każda kolejna generacja wprowadza usprawnienia w obszarze przepustowości, wydajności i maksymalnej teoretycznej prędkości transferu danych. Wi-Fi 4 oferuje technologię MIMO, która umożliwia wiele jednoczesnych transmisji do jednego urządzenia. Wi-Fi 5 rozbudowuje tę technologię wprowadzając MU-MIMO, a więc wiele jednoczesnych transmisji do wielu urządzeń w tym samym czasie. Generacja ta zwiększa również maksymalną teoretyczną prędkość transmisji. Wi-Fi 6 jest odpowiedzią na rosnącą liczbę używanych sprzętów IoT, inaczej urządzeń smartdom, takich jak sterowane przez asystenta głosowego termostaty, inteligentne oświetlenie, odkurzacze i wiele innych. Poza ponownym zwiększeniem teoretycznych prędkości, standard ten przede wszystkim skupia się na usprawnieniach przepustowości podczas pracy z dużą ilością urządzeń podłączonych do jednej sieci. Warto wziąć te parametry pod uwagę, wybierając odpowiedni wzmacniacz wedle swoich potrzeb.

Opcjonalny port

Część ekstenderów Wi-Fi jest wyposażona w port LAN. Jest on przydatny w przypadku, gdy oprócz poszerzenia sygnału sieciowego w domu, chcemy również podłączyć do niego urządzenie nieobsługujące sieci bezprzewodowej np. telewizor lub serwer plików.

Jaki więc repeater będzie odpowiedni dla Ciebie? W zależności od prędkości Twojego łącza możesz zainteresować się repeaterem Tenda A15 o maksymalnej transmisji danych do 433 Mb/s. Jeśli jednak potrzebujesz większych prędkości, Tenda A18 oferuje maksymalną prędkość transmisji bezprzewodowej do 867 Mb/s. Obydwa urządzenia pracują w zakresie dwupasmowym, a więc obsługują częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Komentarze (0)


* - pola wymagane

Inne wpisy

Premiera AMD Ryzen 7000. Nowe procesory - nowe możliwości

06.10.2022
Dziś omówimy premierę serii 7000 procesorów Ryzen, również w kontekście niedawnej premiery Intela. Nowa architektura, szybsze rdzenie, więcej cache. Czy to wystarczy, aby Cię przekonać?

Procesory Intel Core 13 generacji - niewiele, a tak wiele

04.10.2022
Zaledwie 9 miesięcy po premierze procesorów Alder Lake, Intel zaprezentował 13-tą generację Intel Core - Raptor Lake. Po wielkim skoku w kierunku hybrydowej architektury nadszedł czas na dopracowanie tej technologii, podnosząc poprzeczkę wydajności.

TOP 10 miniseriali na jeden wieczór do obejrzenia na SmartTV

03.10.2022
Wracasz z pracy i zastanawiasz się co robić wieczorem lub w weekend? Jeśli nigdzie nie wyjeżdżasz i chcesz po prostu coś obejrzeć na swoim Smart TV - to wychodzimy z propozycją TOP 10 mini seriali z różnych platform!

Premiery gier PC 2022 wrzesień (druga połowa)

28.09.2022
Kontynuujemy listę wrześniowych premier gamingowych. Sprawdź, co w trawie piszczy i poznaj najciekawsze naszym zdaniem tytuły, które właśnie ujrzały światło dzienne. Pomagamy też dobrać idealny komputer, z którym w pełni możesz cieszyć się nowymig grami!

Masz pytania?

  17 250 94 34

pon. - pt.: 8:00 - 18:00

sob.: 9:00 - 14:00

 

  [email protected]

Copyright © 2022 - Apollo Sp. z o.o.