infolinia 17 250 94 34
e-mail [email protected]
Darmowa dostawa
od 199 zł
Array
Twój koszyk jest pusty

Wybierz najlepszy komputer dla siebie - PC czy laptop?

01-04-2022

Notebooki i komputery stacjonarne, laptopy i desktopy, to dwa najpopularniejsze rodzaje komputerów. Mogą spełniać dokładnie te same funkcje lub służyć całkowicie innym celom. Jak wybrać nie tylko odpowiedni rodzaj, ale i model urządzenia, które spełni Twoje oczekiwania? Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.

MSI desktop i laptop

Laptopy i desktopy - podobieństwa

Bez względu na konstrukcję, rozmiary i wygląd, komputer jest komputerem, więc zarówno laptopy jak i komputery stacjonarne przeznaczone są do działania na tych samych systemach operacyjnych. Windows 10 na laptopie Lenovo oferować będzie te same funkcje, co Windows 10 na desktopie o znacznie większych rozmiarach. Możesz więc używać tych samych programów i aplikacji zarówno na notebooku w podróży, jak i siedząc wygodnie przy biurku obok “pełnowymiarowego” desktopa.

Jeśli jesteś zwolennikiem produktów firmy Apple napotkasz te same dylematy. System macOS jest tworzony z myślą o komputerach przenośnych MacBook, oraz stacjonarnych - Mac lub iMac.

Pierwszy więc wybór, jaki Cię czeka dotyczy preferencji w kwestii systemu operacyjnego. Dla osób, które pracują kreatywnie, lepszym wyborem może okazać się komputer z systemem macOS. Ten może pochwalić się niższą latencją audio, która będzie zaletą dla producentów muzyki. Prędkość renderowania wideo, szczególnie w programie Final Cut Pro jest zasługą ścisłej integracji podzespołów oraz systemu operacyjnego, gdyż obydwa te elementy kontrolowane są przez Apple. Ta zaleta z pewnością jest kusząca dla osób zajmujących się edycją wideo. Obróbka zdjęć nie należy do zadań wymagających sprzętu o wysokiej wydajności, natomiast szeroki wybór aplikacji do tego przeznaczonych również przemawia za wyborem Maca. Produkty Apple są znane z prostoty obsługi, więc jeśli interesuje Cię komputer, który “po prostu działa”, może być to wskazówka odnośnie sprzętu, jaki warto wybrać.

Komputery działające na systemie Windows są świetnym wyborem dla graczy. Deweloperzy tworzą gry przede wszystkim z myślą o tym systemie, czego dowodem jest zatrważająca wręcz ilość dostępnych na Windowsa gier. Od najpopularniejszych platform do dystrybucji gier, takich jak Steam, Origin, Epic Games i wiele innych, istnieją gry niezależne, dostępne tylko dla komputerów działających na tym właśnie systemie. Zaletą Windowsa nie jest tylko ilość kompatybilnych gier, lecz przede wszystkim to, jak sprawnie one działają. Jako, że tworzone są z myślą o tym systemie, optymalizacja jest tu również bardziej skuteczna. Kolejną zaletą komputerów przeznaczonych dla systemu Microsoftu jest wybór. Bez względu na to, czy interesuje cię laptop Asus do 1500zł, laptop Lenovo do 3000 zł, który sprawdzi się w zadaniach biznesowych, czy też wyposażony w kartę graficzną RTX 3060 komputer gamingowy, masz dostęp do wielu opcji. Windows jest również systemem bardzo otwartym, który pozwala na wprowadzanie wielu modyfikacji, również nieoficjalnych. Jest więc idealnym wyborem dla osób z naturą majsterkowicza. Nie czyni go to jednak systemem skomplikowanym w obsłudze. Wszystkie podstawowe czynności, jak zadania biurowe, używanie przeglądarki, praca z plikami są przystępne dla użytkowników.

Notebooki, a komputery stacjonarne - różnice

Laptopy są komputerami przenośnymi, które oferują wszystko, czego potrzebujesz do korzystania z niego w jednym urządzeniu. Ekran, klawiatura, touchpad zastępujący mysz, oraz, oczywiście podzespoły takie jak procesor, płyta główna, bateria. Zakładając, że nie potrzebujesz jej ładować, laptopa możesz używać w dowolnym miejscu. Komputer stacjonarny, jak sama nazwa wskazuje, pozostaje w jednym miejscu, przynajmniej na czas jego używania. Komponenty komputerów można wymieniać, jednym z najłatwiejszych do wymiany podzespołów jest pamięć RAM. Zabieg ten przeprowadza się w celu poprawy wydajności komputera. Dysk jest kolejnym elementem, który możesz demontować i wymieniać. Pozostałe komponenty stanowią jednak różnicę między laptopami i komputerami stacjonarnymi. W tych pierwszych najczęściej RAM i dysk to jedyne elementy, do których użytkownik ma dostęp, lecz i te nie zawsze mogą być demontowane. Komputery stacjonarne z założenia są modularne i każdy komponent ma swoje z góry ustalone, ustandaryzowane miejsce. Możesz więc dokonać wymiany procesora, karty graficznej, płyty głównej, zasilacza, a także dodawać podzespoły, których pierwotnie dany komputer nie posiadał.

Dotarliśmy więc do drugiej decyzji, którą musisz podjąć przy wyborze komputera, a jednocześnie do tytułowego pytania. Laptop, czy komputer stacjonarny? Najpopularniejszym wyborem dla studentów czy osób biznesu są notebooki. Ich mobilna natura ułatwia korzystanie w zmieniających się otoczeniach, czy to różne sale wykładowe, czy konferencje i spotkania w innych lokalizacjach. Zdecydowanie najczęściej wybieranym jest laptop 15,6” - ekran o tej przekątnej pozwala uzyskać zadowalającą przestrzeń roboczą jednocześnie nie czyniąc urządzenia zbyt dużym do komfortowego przenoszenia. Od dłuższego czasu jest to swego rodzaju złoty środek wśród laptopów. Kolejnym punktem przemawiającym za wyborem laptopa jest minimalizm. Jeśli nie jesteś zwolennikiem gromadzenia zbyt wielu przedmiotów to prostota notebooka może przemawiać do Ciebie właśnie z tego powodu. Nie potrzebujesz dużej przestrzeni na biurku, zewnętrznego monitora, klawiatury, myszy, głośników, ani kamerki. Masz również komfort wyboru przekątnej ekranu, która dyktuje rozmiar całego urządzenia, a co za tym idzie, format klawiatury. Blok numeryczny, lub jego brak, taka jest podstawowa różnica między rozmiarami laptopów.

Kiedy więc warto zdecydować się na komputer stacjonarny? Każdy, kto używa komputera tylko w jednym miejscu, w biurze, w pokoju, i nie wymaga mobilności powinien rozważyć zakup desktopu. Te oferują więcej możliwości rozbudowy oraz stworzenia miejsca pracy dokładnie tak, jak potrzebuje tego dany użytkownik. Gracze, programiści, oraz osoby, które z komputera korzystają do pracy biurowej docenią zalety tych urządzeń. Większa objętość obudowy komputera stacjonarnego pozwala na zastosowanie bardziej skutecznych rozwiązań chłodzenia niż ma to miejsce w przypadku laptopów. Możliwość wykorzystania większych radiatorów, większych wentylatorów oraz ich większej ilości przekłada się na skuteczniejsze odprowadzanie ciepła, a więc z reguły również na cichszą pracę urządzenia. Gracze najczęściej preferują komputery stacjonarne ze względu na łatwiejsze osiągnięcie wysokiej wydajności, co poniekąd łączy się z poprzednim punktem - skutecznym chłodzeniem. Mocniejszy procesor i karta graficzna wymagają odpowiedniego chłodzenia. Jeśli jesteś typem majsterkowicza również desktopy będą dla Ciebie bardziej atrakcyjnym wyborem. Możliwości modernizacji, modyfikacji i przysłowiowego “dłubania” są tu znacznie większe. Kupując komputer stacjonarny otwierasz sobie drzwi na aktualizację pojedynczych podzespołów w dowolnym momencie, przedłużając okres, w jakim sprzęt ten nadąża za Twoimi wymaganiami. Dla osób mniej rozeznanych we wzajemnej kompatybilności poszczególnych komponentów, lub dla tych ceniących sobie prostotę obsługi nie jest to jednak rozwiązanie idealne.

Gaming, praca biurowa, nauka?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wybór laptopa lub komputera stacjonarnego, w obydwu kategoriach znajdziesz świetne urządzenia, które sprawdzą się w scenariuszu, na którym najbardziej Ci zależy.

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych powodów w ostatnim czasie, dla którego sięgamy po nowy komputer - nauka. Nie bez powodu do tego celu najczęściej wybierane są laptopy. Wspomniane wcześniej cechy takie jak lekkość, która umożliwia łatwe przenoszenie to tylko część zalet. Komputery te wyposażone są w bezprzewodowe karty sieciowe, dzięki którym połączysz się z dowolną dostępną siecią Wi-Fi. Oznacza to, że poza nauką w domu lub akademiku, dostęp do sieci masz również w uczelni czy szkole. Możesz więc synchronizować swoje notatki z chmurą, wyszukiwać odpowiedzi na pytania, pracować w pełni korzystając z możliwości komputera, zachowując mobilność. Laptopy są również postrzegane przez część użytkowników za prostsze w obsłudze. Pomimo oferowania tych samych funkcji, samo poczucie komfortu jest dla wielu nieocenione. Świetnym wyborem do tego celu może być laptop Asus VivoBook z procesorem Intel Celeron. Wyposażony w ekran o przekątnej 15,6” oferuje pełnowymiarową klawiaturę wraz z blokiem numerycznym. Będzie więc idealny nie tylko do tworzenia notatek, ale i pracy z arkuszami kalkulacyjnymi. Waga poniżej 2 kg pozwala na komfortowe przenoszenie go z domu do uczelni. Jeśli potrzebujesz czegoś mniejszego, nie potrzebujesz bloku numerycznego na klawiaturze i system macOS brzmi jak interesująca propozycja, warto rozważyć laptop MacBook Air 13,3”. Ten waży niecałe 1,3 kg i oferuje świetną wydajność dzięki procesorowi Apple M1.

Przechodząc do kategorii gamingu napotykamy klęskę urodzaju. Urządzeń przeznaczonych do tego celu jest tak wiele, że każdy jest w stanie znaleźć sprzęt spełniający jego oczekiwania. Omówione wyżej cechy komputerów stacjonarnych, takich jak łatwość modernizacji są zaletą w oczach majsterkowiczów, lecz nie każdy nim jest. Możesz jednak korzystać z dobrodziejstw obszernej obudowy bez konieczności budowania takiego sprzętu od podstaw. Kupując komputer gamingowy taki jak Apollo MSI GAMER Ultra możesz doświadczyć nie tylko świetnej wydajności, ale i wspomnianych wcześniej zalet, takich jak skuteczne chłodzenie i cicha praca podzespołów. Wyposażony w procesor Intel Core i5-11400F oraz kartę graficzną MSI GeForce RTX 3060Ti 8GB sprosta Twoim ulubionym grom. Jeśli jednak rozmiary komputera stacjonarnego nie przekonują Cię do zakupu, a nadal pragniesz grać osiągając wysokie wartości klatek na sekundę, oznacza to, że zdecydujesz się na gamingowy laptop. Są to urządzenia, które oferują osiągi dorównujące wielu desktopom. Dostępne są przecież urządzenia takie jak MSI GP66 Leopard z procesorem Intel Core i7-11800H i kartą graficzną NVidia GeForce RTX 3080. Są to oczywiście mobilne układy, i nie można ich porównywać bezpośrednio z desktopowymi odpowiednikami z najwyższej półki. Nie jest jednak tajemnicą, że konfiguracja ta sprosta wymaganiom zdecydowanej większości graczy.

Sugestie skończymy omawiając komputery do szeroko pojętej pracy biurowej. Wbrew pozorom urządzenia te mogą znacznie różnić się od komputerów rekomendowanych do nauki. Potrzeby mocnych podzespołów do pewnego stopnia są kwestią preferencji, jednak kiedy mowa o użytku w środowisku korporacyjnym, inwestycja w szybki procesor jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Stała praca przy wielu arkuszach kalkulacyjnych, tworzenie prezentacji złożonych z wielu slajdów, korzystanie z dziesiątek zakładek w przeglądarce. To zadania, które brzmią z pozoru banalnie, lecz mogą w znaczący sposób obciążyć komputer, warto więc rozważyć mocniejsze konfiguracje. Laptopy są tu najpopularniejszym wyborem, co wynika nie tylko z ich mobilnej natury. Niewielkie rozmiary w porównaniu z desktopami oznaczają oszczędności cennej przestrzeni w biurze. Zauważalnie niższe zużycie energii ma również ogromne znaczenie w skali korporacyjnej, przekładając się na oszczędności, tym razem finansowe, płynące z niższych opłat za energię elektryczną. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne powody, dla których warto wybrać laptopa do pracy biurowej. Konieczność przenoszenia komputera na spotkania odbywające się w różnych miejscach, ze względów praktycznych możliwa jest właściwie tylko z takimi urządzeniami. Lenovo ThinkPad to laptopy wręcz legendarne w środowisku biznesowym. Solidna konstrukcja, charakterystyczny trackpoint to sztandarowe cechy tych laptopów. Kamery wyposażone są w osłony dla podniesienia prywatności, a za bezpieczeństwo danych dba szereg rozwiązań sprzętowych oraz oprogramowania. Kolejnym interesującym wyborem jest MSI Modern 15 działający na najnowszym systemie Windows 11. Napędzany przez sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 5500U i wyposażony w błyskawiczny dysk SSD NVMe zapewni nieprzerwaną wydajność, kluczową podczas spotkań i prezentacji. Co jednak, jeśli wybierasz komputer do pracy biurowej na własnych warunkach i wiesz, że mobilność nie jest kluczowym aspektem? Możesz wybierać między dwoma kategoriami produktów. Desktopom, które są oczywistą pozycją, towarzyszą komputery typu All-In-One. Są one swego rodzaju hybrydą między tradycyjnymi komputerami stacjonarnymi i notebookami. Wyglądające z pozoru jak zwykły monitor skrywają podzespoły pełnoprawnego komputera, wymagają jedynie podłączenia klawiatury i myszki do uzyskania w pełni funkcjonalnej stacji roboczej. Ich przewagą nad laptopami jest znacznie większa przekątna ekranu. HP G4 205 to stylowy komputer typu AIO, który oferuje szereg portów umożliwiających podłączenie najpotrzebniejszych urządzeń, takich jak drukarka czy przenośny dysk zewnętrzny, a dzięki wbudowanej kamerce będzie też Twoim narzędziem do wideokonferencji. Jeśli wolisz jednak zaaranżować przestrzeń roboczą od podstaw, komputer stacjonarny Apollo OFFICE z procesorem Intel Core i5-10400 i posłuży Ci do pracy z domowego biura.

Po tak wyczerpującym omówieniu zalet desktopów i notebooków nadszedł czas, abyś to Ty zdecydował, który rodzaj komputera najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Bez względu na to, czy interesuje Cię gamingowy laptop ASUS, biznesowy notebook ThinkPad, czy też potężny desktop z kartą graficzną NVidia RTX, wszystko to znajdziesz w ofercie Apollo.

Komentarze (0)


* - pola wymagane

Inne wpisy

Premiera AMD Ryzen 7000. Nowe procesory - nowe możliwości

06.10.2022
Dziś omówimy premierę serii 7000 procesorów Ryzen, również w kontekście niedawnej premiery Intela. Nowa architektura, szybsze rdzenie, więcej cache. Czy to wystarczy, aby Cię przekonać?

Procesory Intel Core 13 generacji - niewiele, a tak wiele

04.10.2022
Zaledwie 9 miesięcy po premierze procesorów Alder Lake, Intel zaprezentował 13-tą generację Intel Core - Raptor Lake. Po wielkim skoku w kierunku hybrydowej architektury nadszedł czas na dopracowanie tej technologii, podnosząc poprzeczkę wydajności.

TOP 10 miniseriali na jeden wieczór do obejrzenia na SmartTV

03.10.2022
Wracasz z pracy i zastanawiasz się co robić wieczorem lub w weekend? Jeśli nigdzie nie wyjeżdżasz i chcesz po prostu coś obejrzeć na swoim Smart TV - to wychodzimy z propozycją TOP 10 mini seriali z różnych platform!

Premiery gier PC 2022 wrzesień (druga połowa)

28.09.2022
Kontynuujemy listę wrześniowych premier gamingowych. Sprawdź, co w trawie piszczy i poznaj najciekawsze naszym zdaniem tytuły, które właśnie ujrzały światło dzienne. Pomagamy też dobrać idealny komputer, z którym w pełni możesz cieszyć się nowymig grami!

Masz pytania?

  17 250 94 34

pon. - pt.: 8:00 - 18:00

sob.: 9:00 - 14:00

 

  [email protected]

Copyright © 2022 - Apollo Sp. z o.o.