infolinia 17 250 94 34
e-mail [email protected]
Darmowa dostawa
od 199 zł
Array
Twój koszyk jest pusty

LED, QLED, czy OLED? Jaki telewizor wybrać?

21-01-2022

Kupując telewizor, oprócz jego ceny i przekątnej, niepodważalnie ważnym aspektem jest technologia, w jakiej wykonano matrycę. Wszak to ona odpowiada za wyświetlanie treści, a więc i za jakość obrazu, który na przestrzeni lat oglądać będziemy przez setki godzin. Wybór ten ma więc ogromne znaczenie i warto wiedzieć, czego spodziewać się po różnych technologiach, oraz odkryć, co najbardziej wpasuje się w nasze gusta.

Matryca telewizora LED IPS LCD OLED

Telewizory LED i LCD

Zacznijmy od wyjaśnienia jednej z najczęściej wprowadzającej w zakłopotanie kwestii - telewizory LED oraz telewizory LCD są tym samym produktem. Są to dwa elementy ekranu, które współpracują ze sobą abyśmy mogli oglądać obraz. LED odnosi się do białego podświetlenia, panelu emitującego białe światło, które przechodzi przez matrycę LCD - ta filtruje światło i rozdziela je na kolory, rezultatem czego jest widziany przez nas kolorowy obraz. Matryce LCD (liquid-crystal display; wyświetlacz ciekłokrystaliczny) dzielą się na IPS (in-plane switching), TN (twisted nematic), VA (vertical alignment), oraz TFT (thin-film transistor). Decydując się na telewizor LG najszczęściej trafisz na matrycę IPS, natomiast kupując telewizor Samsung najprawdopodobniej wyposażony on będzie w matrycę VA. Skoro o Samsungu mowa, producent ten ma również w swojej ofercie matryce QLED. Jest to pochodna LCD, wykorzystująca niebieskie podświetlenie, które filtrowane jest przez kropki kwantowe (Q oznacza Quantum Dot), zmieniając je na barwę czerwoną lub zieloną.

Telewizory OLED

LG produkuje również telewizory OLED. Pomimo podobnej nazwy, technologie te są fundamentalnie różne. O ile LCD i jego pochodne polegają na podświetleniu znajdującym się pod matrycą, ekrany OLED nie wymagają żadnego dodatkowego podświetlenia, gdyż każdy subpiksel emituje swoje własne światło w jednym z trzech podstawowych kolorów. Skoro światło jest emitowane w wymaganym kolorze, nie mamy tu do czynienia z jego filtrowaniem, a więc jasność, ani nasycenie barw nie są ograniczane. Oznacza to również, że w związku z brakiem stale pracującej warstwy podświetlającej, czerń jest prawdziwie czarna. Dlaczego? Ponieważ “czarne piksele” po prostu się wyłączają i nie emitują żadnego światła. Pozwala to na osiągnięcie, w teorii, nieskończonego kontrastu. W praktyce mamy jednak do czynienia z zewnętrznymi źródłami światła odbijającymi się na powierzchni ekranu, a to powoduje rozjaśnienie czarnych obszarów. Duże znaczenie ma więc tutaj powłoka antyrefleksyjna, nie tylko jej sama obecność, ale przede wszystkim jakość.

Jak więc wcześniej wspomniane matryce LCD radzą sobie z kolorami i czerniami? Zależnie od użytej technologii, rezultaty się zmieniają, lecz w najbardziej uproszczonej formie ekrany LCD muszą blokować światło aby uzyskać czerń. Warstwa filtrująca światło w celu jego “koloryzowania” musi skutecznie przepuszczać światło nie degradując obrazu, jednocześnie będąc w stanie je blokować, kiedy na ekranie ma pojawić się czarny kolor. Jest to sztuka znalezienia złotego środka i balansowania kompromisów. Panele VA cechują się świetnymi czerniami i kontrastem jak na wymagające podświetlenia matryce, jednak cierpią na tym kąty widzenia oraz nasycenie kolorów. Z kolei IPS ma do zaoferowania fantastyczne kąty widzenia (najczęściej do 178°), jednak traci w obszarze czerni, które niekiedy wpadają w ciemną szarość, a więc i na kontraście.

Philips 50PUS7906/12 to 50-cio calowy telewizor z matrycą LED o rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160). Posiada wyjątkową funkcję Ambilight, która rozświetla ścianę za telewizorem kolorami odpowiadającymi treściom widocznym na ekranie. Jak przyszło się dzisiaj spodziewać po telewizorze, do dyspozycji jest szereg funkcji smart, oraz dostęp do serwisów streamingowych.

Telewizor Philips smart tv

LG OLED 55C11LB o przekątnej 55” i rozdzielczości 4K UHD oferuje matrycę OLED. Ta, jak już wcześniej wspomniano, zapewnia wspaniałe czernie i kontrast, oraz wyjątkowo nasycone kolory. Dodatkowo częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz to cecha, która z pewnością zainteresuje graczy. Funkcje smart dostarczane są przez autorski system WebOS, na pokładzie jest również kompatybilność z Google Assistant i Amazon Alexa.

Telewizor LG 4K UHD

Telewizor Samsung UE55AU8002 55” 4K UHD wyróżnia się matrycą zdolną wyświetlać miliard kolorów. Jego trójstronnie bezramkowy design pozwala na naturalne wtopienie się w otoczenie.

Samsung Smart TV LED

Kruger&Matz KM0240FHD-S5 wyposażono w matrycę D-LED. Od standardowych “ledów” odróżnia ją rodzaj podświetlenia. W D-LED cały obszar ekranu został pokryty diodami, w odróżnieniu od innych, gdzie podświetlające diody znajdują się na krawędziach ekranu. W kwestii funkcji smart dostępne są najpopularniejsze platformy streamingowe takie jak Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, czy IPLA.

Kruger & Matz D-LED

Komentarze (0)


* - pola wymagane

Inne wpisy

Premiery gier PC 2023 Maj

17.05.2023
Poznaj najciekawsze tytuły gier wydanych w maju. Sprawdź co warto kupić, aby cieszyć się wspaniałą rozgrywką podczas wolnych chwil.

Poderwij atrakcyjną cenę

26.04.2023
Już teraz nasza niesamowita promocja pozwoli Ci kupić najlepsze produkty w wyjątkowych cenach. Wejdź i poderwij atrakcyjną cenę.

Mega promocja na małe AGD - Będziecie wniebowzięci, kupując te sprzęty

05.04.2023
Każdy będzie wniebowzięty, kupując te sprzęty. Specjalnie dla was przygotowaliśmy akcję promocyjną na małe AGD, aby wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie.

Misja Apollo

27.03.2023
Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, przygotowaliśmy dla Ciebie produkty w wyjątkowych cenach. "Misja Apollo" to akcja, mająca na celu zapewnić Ci to, czego potrzebujesz. Wyrusz z nami w kosmiczną podróż, zachwycając się nieziemsko niskimi cenami.

Masz pytania?

  17 250 94 34

pon. - pt.: 8:00 - 17:00

sob.: 9:00 - 14:00

 

  [email protected]

Copyright © 2023 - Apollo Sp. z o.o.